May Day Show Results 2017 (Event held on 07/05/2017)


Results Mount Mascal May Day Show – 2017

 

Results: Class 1 – Bottom Hole Pole

Place

Rider

Riding

1st

Summer Stead

Blackfort Bob Along

2nd

 Lilly Gray

Mystical Lady

3rd

 Rosey May

Smurf

4th

 Annabel Horton

Shakira

5th

 Charlotte Dunford

Betsy

=6th

Ellie Mutimer

Winnie

=6th

 Makayla Marshall

MMS Pip

 

 

Results: Class 2 - Starterstakes

 

Place

Rider

Riding

 

1st

 Emily Mills

Red Hot Chilli Pepper

 

2nd

 Cassie Gilman

Tango

 

3rd

 Sadie Shepherd

Lady

 

4th

 Amy Ball

Blackfort Bob Along

 

5th

 Ashleigh Tippler

Tetley

 

6th

 Freya Abbott

Ready Steady Go

 

Results: Class 3 - Minimus – Horse

Place

Rider

Riding

1st

Holly Evernett

Shiantia

2nd

 Stephanie Gushlow

Opal

3rd

 Jasmina Kemp

Mary

4th

Hollie Gray

May Durberry

5th

Marie Perry

Turbo

6th

Emily Hewitt

Keeper of Secrets

Results: Class 3 – Minimus - Pony

Place

Rider

Riding

1st

 Emily Mills

Red Hot Chilli Pepper

2nd

 Courtney Davis

Fidget

3rd

 Michelle Cashman

Talk of the Town

4th

 Lucy Green

Dargo

5th

 Ellie Fulcher

Rainbow

6th

 Hannah Jordan

Shemore

Results: Class 4 – Novice – Horse

Place

Rider

Riding

1st

 Megan Russell

Betsy

2nd

 Ellie Hyland

Stillbrook Casper

3rd

 Alexa Rule

Joey

4th

  Zoe Florey

Norwood Lane

5th

 Jasmina Kemp

Mary

Results: Class 4 – Novice – Pony

Place

Rider

Riding

1st

 Shannon Winter

Freddie

2nd

 Shashanna Coersley

Emlaughmore Lady

3rd

 Courtney Davies

Fidget

4th

Paige Jones

Dancing with the Stars

5th

Hannah Jordan

Shemore

Results: Class 5 – Teams

Place

Team

Riders

1st

 Thickos

Honey, Liam & Terry

2nd

Pucka Princess

Hannah,Sheshanna & Megan

3rd

 TedbonChilli Peppers

Emily M, Emily H & Nicola

4th

Chicken Nuggets & Chips

Lady,Clonford Lady & Norwood Lane

5th

Dream Catchers

Kenzie,Holly & Paige

Results: Class 6 - Intermediate

Place

Rider

Riding

1st

 Megan Russell

Betsy

2nd

 Shashana Causley

Emlaughmore Lady

3rd

 Sam Vacher

Rachard Diamond

4th

 Alex Rule

Joey

Results: Class 7 - Open

Place

Rider

Riding

1st

Sam Vacher

Rachard DIiamond

Results: Class 8 – Working Hunter Pony

Place

Rider

Riding

1st

 Cassie Gilman

Tango

2nd

 Emily Mills

Red Hot Chilli Pepper

3rd

 Elisabeth Huille

Charlie

4th

 Erin Wynne

Polly

5th

  Rosie Pease-Walker

Razzy

6th

 Ella Bouvard

Tambrook Trick me Twice

Results: Class 8 – Working Hunter Horse

Place

Rider

Riding

1st

Rebecca Mawbey 

Freya

2nd

 Joanne Bussey

Crillea Hughie

Results: Class 10 – Best Riding Horse

Place

Rider

Riding

1st

Joanne Bussey

Crillea Hughie

2nd

Hannah Jackson

Fiddler

3rd

Sam Greene

Freya

4th

Angela Hicks

Bonnie FireStorm

5th

Faye Clark

Pitchwood Lizzina

=6th

Flora Smith

The Greek

=6th

Gillian Parr

Temple Diamond

Results: Class 10 – Best Riding Pony

Place

Rider

Riding

1st

Ella Bouvard

Tambrook Trick me Twice

2nd

Sinead Powell

Dogger

3rd

Orla Wynne

Merrylegs

4th

Olivia Smithson

Barney

Results: Class 11 – Best Rider Under 16

Place

Rider

Riding

1st

Elisabeth Huille

Charlie

2nd

Emily Hewitt

Keeper of Secrets

3rd

Erin Wynne

Polly

4th

Lily

Belle

5th

Tulah Mendez

Dakota

6th

Louis Spring

Bess

Results: Class 11 – Best Rider Over 16

Place

Rider

Riding

1st

Toni Groves

Coast to Coast

2nd

Sharron Robertson

Maddison Bay

3rd

Zoe Outteridge

Foxbough Country Girl

Results: Class 12 – Ex-Racehorse

Place

Rider

Riding

1st

Gillian Parr

Fushicho

2nd

Zoe Florey

Norwood Lane

Results: Class 13 – Lead Rein

Place

Rider

Riding

1st

Brooke Conebar

Angel

2nd

Courtney Bridgey

Merlin

3rd

Issy

Prancer the Dancer

4th

Olivia Leigh Anderson

Badboy Beano

5th

Isla Parkins

Beauty

6th

Libby Wright

Dakota

Results: Class 14 – Young Handler

Place

Rider

Riding

1st

Jade Twiner

Princess Gingerbread

2nd

Isla Parkinson

Black Beauty

3rd

Maddie

Black Magic

4th

Libby Wright

Dakota

5th

Teddy Bishop

Isobelle

6th

Brooke Conebar

Angel

Results: Class 15 – Handsome Gelding

Place

Rider

Riding

1st

Molly Squires

Stuart

2nd

Emily Frelman

Elvis

3rd

Amy

Prancer the Dancer

4th

Tracy Watson

Merlin

5th

Sinead Powell

Dogger

6th

Nicola Shrieves

Jeniston Reem

Results: Class 16 – Prettiest Mare

Place

Rider

Riding

1st

Jodie Young

Paint a Rainbow

2nd

Charlotte Dunford

Emlaughmore Lady

3rd

Jade Ethrington

Tiara

4th

Teddy Bishop

Isabelle

5th

Morgan Roberts

Sapphire Blue

6th

Kate

BB

Results: Class 15 – In Hand

Place

Rider

Riding

1st

Mia Kitty Donavan

Mickey Mouse

2nd

Morgan Roberts

Sapphire Blue

3rd

Kaylee Horton

Hugo

4th

Jane Ethrington

Tiara

5th

Olivia Stead

Iceford Tinks

6th

Charleigh Marney

Bobbin Louisa

             

 

 

 

 

 

 

Published by Alison Window on 07/05/2017

Share these results!

Go to top of the page